Jak zacząć?

1.

Sprawdź co możesz a czego nie

aby móc wybudować dom potrzebna jest działka i odpowiednie przyłącza. Upewnij się, że na Twojej działce możesz wybudować dom mieszkalny.

2.

Wybierz projekt Twojego domu

Teraz przeszukaj popularne serwisy internetowe z projektami domów i wybierz wg Ciebie najlepszy.

3.

Pozwolenie na budowę, zgłoszenie, budowa bez pozwolenia

Pamiętaj, że popularne ostatnio hasło „budowa bez pozwolenia” nie oznacza, całkowitej swobody. Nie możesz budować bez dokonania formalności.

4.

Budowa

Przechodzimy do realizacji i budowy Twojego domu

5.

Zakończenie budowy i wykończenia wnętrz

Gdy już powstał stan surowy otwarty, możesz zacząć wykończenia wnętrz.

Krok 1

Sprawdź co możesz a czego nie

aby móc wybudować dom potrzebna jest działka i odpowiednie przyłącza. Upewnij się, że na Twojej działce możesz wybudować dom mieszkalny.

Sprawdź w warunkach zabudowy

(należy złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu) albo w miejscowym planie rodzaj zabudowy. Często w tych wytycznych są informacje o maksymalnej wysokości domu jaki możesz wybudować, o liczbie kondygnacji, kształcie dachu a nawet zdarza się informacja np. o tym czym możesz pokryć dach i w jakim kolorze ma być elewacja.

Mozliwość przyłączenia mediów

Sprawdź u dostawcy energii elektrycznej, dostawcy i odbiorcy wody i ścieków czy masz możliwość podłączenia swojego domu do prądu, wody i kanalizacji.

Zamów mapę zasadniczą

Zamów w geodezji mapę zasadniczą (na mapę do celów projektowych przyjdzie jeszcze czas) obejmującą Twoją działkę oraz obszary po których będą prowadzone przyłącza wody i kanalizacji.

Stolarka okienna i drzwiowa

Stolarkę okienną i drzwiową zawsze wyceniamy indywidualnie ponieważ cena zależy od wielu czynników.

Mając mapę i warunki zabudowy lub miejscowy plan wiemy już gdzie na działce postawimy dom. Teraz już wiesz jaki dom możesz wybudować – czas wybrać projekt.

Krok 2

Projektujemy Twój dom

Wybieraj spośród tysięcy gotowych projektów domów, wskaż mi swój idealny projekt a ja stworzę Ci taki dom w technologii szkieletowej

Tutaj znajdziesz gotowe projekty:

Nie zawracaj sobie głowy tym, że projektu dotyczą domów murowanych. Przeprojektujemy każdy projekt na konstrukcję szkieletową. Przebieraj w projektach do woli.

Zwróć uwagę na wymogi

Zwróć jednak uwagę na wymogi warunków zabudowy lub planu miejscowego. Niestety te wytyczne ograniczają wybór projektu. Upewnij się, że wymiary domu będą odpowiednie do działki. Aby to zmierzyć używaj mapy zasadniczej i odpowiedniej skali. Jeśli na mapie skalę oznaczono jako 1:500 to przykładając linijkę do mapy każdy centymetr linijki to 5 metrów w terenie. Jeśli skala to 1:1000 to 1 cm linijki odpowiada 10 metrom w terenie.

Zwróć uwagę na strony świata.

Zaplanuj lokalizację tak jak lubisz a nie tak jak Ci narzuca projekt. Możesz użyć lustrzanego odbicia, zrezygnować z okien lub je dodać, zwiększyć. Nic Cię nie ogranicza.

Gdy już zdecydujesz

Gdy już zdecydujesz się na konkretny projekt, zlokalizujesz ten dom na swojej działce odpowiednio obracając do we właściwym kierunku świata, zaplanujesz którędy będziesz dojeżdżał do domu, wchodził do niego, być może dodasz taras lub zadaszenie albo dodatkowy budynek gospodarczy wówczas przeniesiemy to wszystko na pełną dokumentację projektową gotową do dalszej procedury administracyjnej.

Msz już projekt w rękach? Jeszcze tylko urzędy i możesz budować

Krok 3

Pozwolenie na budowę, zgłoszenie, budowa bez pozwolenia

Formalności

Pamiętaj, że popularne ostatnio hasło „budowa bez pozwolenia” nie oznacza, całkowitej swobody. Nie możesz budować bez dokonania formalności. Bez względu czy budujesz w oparciu o pozwolenia na budowę czy bez pozwolenia. Projekt budowlany jest niezbędny bo zawsze musisz go zgłosić w urzędzie gminy lub miasta.

Co dalej

Urząd zawsze sprawdzi czy Twoje plany budowlane są zgodne z warunkami zabudowy lub miejscowym planem zagospodarowania. Gdy już uzyskasz pozwolenie lub brak sprzeciwu możesz zacząć budowę. Nie ma znaczenia jaką procedurę wybierzesz zawsze masz od nas do dyspozycji osobę z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi oraz pełny dostęp do każdej informacji technicznej związanej z branżą budowlaną. Nasz kierownik budowy w oparciu o urzędowe uprawnienia obejmie nadzorem cały proces budowy zaczynając od zgłoszenia do Nadzoru budowlanego terminu rozpoczęcia prac.

Krok 4

Wreszcie budowa

Początki

Zaczynamy od geodety i wytyczenia trasy przebiegu przyłączy (chyba, że są już wykonane) oraz lokalizacji posadowienia budynku. Potem kopiemy pod fundamenty, wprowadzamy przewody kanalizacji, wody i prądu na obszar fundamentów, układamy wszystkie warstwy piasku, folii, styropianu, zbrojenia itd., a następnie zalewamy to wszystko betonem.

Na fundamentach

Na tak wykonanym fundamencie (preferujemy płytę fundamentową) układamy impregnowane podwaliny, na nich ściany. Dalej strop na legarach, ściany piętra, więźbę dachową, pokrycie dachu, obudowa i docieplenie ścian, wcześniej montujemy okna. Równolegle montujemy instalacje wewnętrzne. Mija kilka tygodni i masz gotowy dom.

Zakończenie budowy

Koniec budowy to najczęściej inwentaryzacja geodezyjna i odpowiednie zgłoszenia do urzędu.

Krok 5

Zakończenie budowy i wykończenia wnętrz

Stan surowy otwarty

Gdy już powstał stan surowy otwarty, możesz zacząć wykończenia wnętrz. W tym miejscu zaczynasz dalszą drogę samodzielnie ale nie pozbawiony wsparcia. Pomożemy Ci zaplanować wykończenia, doradzimy jak kontrolować roboty, jakich materiałów użyć, podamy na tacy kontakty do ekip wykończeniowych, zasugerujemy sprawdzone źródła materiałów wykończeniowych, podpowiemy kilka tajników i na co szczególnie zwracać uwagę.

Zawsze możesz liczyć na wsparcie merytoryczne nawet gdy już nasz zakres będzie dawno wykonany. Nawet gdy minie gwarancja na dom nadal służymy pomocą przy utrzymaniu go w idealnym stanie.

Technologia

Technologia szkieletowa pozwala na błyskawiczną i nieprzerwaną budowę. 

Brak przerw na zastygnięcie betonu. Brak ryzyka uszkodzenia prac w skutek warunków atmosferycznych bo mróz, śnieg czy deszcz nie uszkodzi konstrukcji. Czujemy respekt wyłącznie w trakcie ekstremalnych wiatrów, które na szczęście zawsze szybko się kończą.

Konstrukcje szkieletowe to wyłącznie ekologiczne materiały. Drewno z legalnych i strategicznie zagospodarowanych źródeł, wełna mineralna to przetworzone termicznie minerały skalne, pokrycie dachu to stal z europejskich hut lub ceramika, która jak wiemy jest wypaloną gliną.

Ograniczamy swój ślad węglowy. Skracamy trasę dostaw materiałów by oszczędzić spalane paliwo. Korzystamy z urządzeń elektrycznych a nie spalinowych (np. piły łańcuchowe, akumulatory zamiast agregatów prądotwórczych).